10. znanstvena konferenca »Raziskovanje v vzgoji in izobraževanju: Upad različnih pismenosti v Sloveniji – izzivi in priložnosti« bo potekala dva dni, in sicer v sredo, 17. 9., in četrtek, 18. 9. 2025, v prostorih Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (Aškerčeva 2, 1000 Ljubljana).
Podrobnejši opis vsebinske usmeritve konference
V zadnjih letih so mednarodne raziskave zaznale upad različnih vrst pismenosti med slovenskimi učenci in učenkami. Poleg raziskave PISA, ki meri bralno, matematično in naravoslovno pismenost 15-letnikov in 15-letnic, je raziskava PIRLS 2021 pokazala upad bralne pismenosti med slovenskimi četrtošolci in četrtošolkami, raziskava ICILS 2023 je zaznala padec dosežkov slovenskih osmošolcev in osmošolk na področju računalniške in informacijske pismenosti, raziskava ICCS 2022 pa padec državljanske pismenosti. Ti negativni trendi, ki ponekod strmoglavljajo vse do l. 2009, kažejo na potrebo po temeljitem pregledu in prilagoditvi izobraževalnih pristopov ter strategij za izboljšanje pismenosti.
Pedagoški inštitut, ustanovljen leta 1965, je osrednja raziskovalna institucija na področju vzgoje in izobraževanja v Sloveniji. Njegova vloga vključuje izvajanje temeljnih, razvojnih in aplikativnih raziskav ter izvajanje mednarodnih raziskav znanja, ki merijo različne pismenosti. Inštitut zagotavlja dragocene podatke in analize, ki so ključnega pomena za oblikovanje izobraževalnih politik in praks v Sloveniji. S svojim delom pa skuša prispevati k izboljšanju kakovosti izobraževanja ter podpira strokovni razvoj učiteljev in učiteljic ter drugih izobraževalnih delavcev.
Ob 60. obletnici delovanja Pedagoškega inštituta bo jubilejna, 10. konferenca, ki smo jo naslovili »Raziskovanje v vzgoji in izobraževanju: Upad različnih pismenosti v Sloveniji – izzivi in priložnosti«, izvrstna prilika za refleksijo o preteklih dosežkih in izzivih ter za razpravo o prihodnjih smereh razvoja izobraževanja v Sloveniji. Poudarek bo na iskanju rešitev za izboljšanje vseh pismenosti ter na vlogi inštituta pri oblikovanju učinkovitih izobraževalnih politik in praks. Jubilej bo dodatno obogatil vsebinski program konference ter, tako vsaj upamo, spodbudil razprave o pomenu raziskovanja in inovacij v izobraževanju.
prof. dr. Igor Ž. Žagar, predsednik programskega odbora konference in direktor Pedagoškega inštituta
Program konference
sreda, 17. september 2025
8.30 – 9.00 | registracija na konferenco in kava za dobro jutro |
9:00 – 9:30 | uvodni nagovori |
9:30 – 11:00 | plenarno predavanje: ddr. Zdenko Kodelja (Pedagoški inštitut) in dr. Zdenko Medveš (Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta): Šestdeset let Pedagoškega inštituta za avtonomijo raziskovanja |
11:00 – 11:30 | odmor za kavo |
11:30 – 13:00 | predstavitve prijavljenih prispevkov |
13:00 – 14:00 | odmor za kosilo |
14:00 – 15:00 | predstavitve prijavljenih prispevkov |
četrtek, 18. september 2025
08:30 – 9:00 | registracija na konferenco |
09:00 – 10:00 | plenarno predavanje: dr. Igor Ž. Žagar (Pedagoški inštitut, Ljubljana): Digitalizacija šolstva ali digitalizacija šolarjev? |
10:00 – 10:30 | podelitev priznanj |
10:30 – 11:00 | odmor za kavo |
11:00 – 12.00 | predstavitve prijavljenih prispevkov |
12:00 – 13:00 | odmor za kosilo |
13:00 – 14:30 | predstavitve prijavljenih prispevkov in panelna razprava |
14:30 – 15:00 | odmor za kavo |
15:00 – 17:00 |
okrogla miza: Učenje iz rezultatov: Kako mednarodne raziskave izboljšujejo slovensko izobraževanje? Sodelujoči_e:
Moderatorka: dr. Klaudija Šterman Ivančič, Pedagoški inštitut |
Zbornik povzetkov konference
- PDF: https://www.doi.org/10.32320/978-961-270-371-4
- HTML: https://www.pei.si/ISBN/978-961-270-372-1/index.html
Organizatorji konference
Znanstveno konferenco organiziramo Pedagoški inštitut (PI), Slovensko društvo raziskovalcev na področju edukacije (SLODRE) ter Oddelek za pedagogiko in andragogiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.